خانه / سگ / اگر سگ ما مورد گزیدگی نیش حشرات قرار گرفت، چگونه عمل کنیم ؟

اگر سگ ما مورد گزیدگی نیش حشرات قرار گرفت، چگونه عمل کنیم ؟

در ماه های گرم سال، شاهد حضور پررنگ تر حشرات در محیط های زندگی خود هستیم، منطقی به نظر می رسد که سگ های نگهبان با توجه به شرایط زندگیشان در باغ و محیط های غالبا سرباز، بیش از سگ های محصور در خانه و آپارتمان، در معرض خطر نیش حشرات، بخصوص زنبور عسل و زنبور زرد قرار بگیرند، ولی در کل صاحبان باید همیشه، آمادگی مداوای  سگ گزیده شده را داشته باشند. تاکنون از نزدیک شاهد واکنش سگ نسبت به حشره بالداری که جسارت پرواز در اطراف این شکارچی سابق را پیدا می کند، بوده اید ؟ و آیا دیده اید که چگونه غریزه شکار در حیوان باعث پریدن، گرفتن و نهایتا بلعیدن حشره می شود ؟

برای پاسخ دادن به این سوال، کتاب “سگ روبراه : سگ خوشبخت”  اثر Arden Moore را مرور می کنیم :

در اکثر موارد، پوزه، دست و پای سگ بیش از هر نقطه دیگری از بدن، مورد حمله حشره نیش دار قرار می گیرد.  ممکن است محل گزیدگی با ورم و یا حساسیت مختصری از پوست اطراف گزش، متمایز شود. با حفظ خونسردی و آرامش،  مراحل زیر را انجام دهید :

– در ابتدا، بدون درنگ، برای جلوگیری از انتشار بیشتر زهر در بدن سگ، اقدام به خارج کردن نیش حشره کنید. خوب است بدانید که نیش زنبور عسل از زمان گزش، حداکثر به مدت سه دقیقه در حالیکه کاملا از بدن زنبور جدا شده است، به تزریق زهر ادامه می دهد. هنگام خارج کردن نیش مراقب باشید که باعث پارگی کیسه زهر نشوید.

– برای کاهش ورم از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

– در صورت عدم کاهش یا گسترده شدن ورم، با دامپزشک خود تماس بگیرید. در اکثر موارد، دامپزشکان برای مداوای این نوع گزیدگی، آنتی هیستامین مثل دیفن هیدرامین (diphenhydramine) را پیشنهاد می دهند.

یادآوری می کنیم که برخی از سگ ها، به مانند بعضی از انسان ها، حساسیت مرگباری به گزیدگی حشرات دارند. محل اطراف گزش به شدت متورم می شود و بعد از پنج تا ده دقیقه، رنگ صورتی لثه ها، جایش را به رنگ سفید می دهد. سگ شروع به استفراغ می کند و با دهانی کف آلود، با مشکلات تنفسی مواجه می شود. و در چنین موقعیتی می تواند دچار واکنش شدید آلرژیک (anaphylaxis در زبان انگلیسی و choc anaphylactique در زبان فرانسه) شود. در این شرایط، اگر بلافاصله برای مداوای سگ دست به کار نشوید، مرگ حیوان قطعی خواهد بود.

 

با سپاس از اعتماد شما به مرکز آموزش و نگهداری سگ & گربه پارسپان
ایمان دزفولیان
۰۹۱۲۵۱۴۵۹۶۵

درباره ی ایمان دزفولیان

همچنین ببینید

چرا سگ ها خمیازه می کشند ؟

در پاسخ به این پرسش که چرا سگ ها خمیازه می کشند، شاید خیلی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Protected by استضافة اجنبية