خانه / سگ / آموزش-تربیت سگ / چگونه از کلیکر آموزشی استفاده کنیم ؟

چگونه از کلیکر آموزشی استفاده کنیم ؟

کلیکر آموزشی (clicker training) چیست ؟ و چه نقشی در آموزش سگ ها ایفا می کند ؟

در شکل اولیه، کلیکر یک قوطی کوچک مستطیلی شکل از جنس پلاستیک است، که در درون آن یک زبانه فلزی ظریف قرار می گیرد. آن چه نقش کلیکر را در امر آموزش بعضی از گونه های حیوانی پر رنگ می کند، نه شکل ظاهری آن بلکه صدای “کلیک” است که در واقع یک راه ارتباطی شفاف و به دور از ابهام و ایهام بین انسان و حیوان در نظر گرفته می شود.
کلیکر از ملزومات آموزش از طریق “تقویت مثبت” محسوب می گردد. مربیان نامدار دنیا از این وسیله ساده اما کارآمد، بیش از نیم قرن است که در آموزش طیف گسترده ای از حیوانات، از پرندگان ریز نقش گرفته تا حیوانات غول پیکر دریایی بهره می برند.
در طی جنگ جهانی دوم، کلیکر برای آموزش دلفین ها جهت قرار دادن مواد منفجره بر قسمت زیرین کشتی های نیروهای متخاصم مورد استفاده قرار می گرفت. خوشبختانه امروزه کلیکر نه برای نابودی و کشتن، بلکه برای ارتقای کیفیت آموزش حیوانات در دسترس همگان قرار دارد.
فراموش نکنیم که آموزش با کلیکر، مبتنی بر “آموزش مثبت” یعنی پاداش دادن به سگ بخاطر بروز رفتارهای مورد پسند است و نه بر اساس روش های ایجاد شده بر پایه ترس و اجبار در حیوان.

● نحوه استفاده از کلیکر : قبل از هر چیز باید سگ خود را با صدای آن آشنا کنید.در جلسات آموزشی، هر زمان فرمانی را به سگتان دادید و او اجرا کرد، بر روی دکمه کلیکر فشار دهید تا صدای یک “کلیک” تولید شود. به مرور سگ فرا می گیرد که شنیدن “کلیک” نشانه درستی در اجرای یک فرمان و دریافت آنی یک پاداش است.
در مواجهه با یک کودک دبستانی که نمرات درخشانی در مدرسه کسب کرده است، به او نوید یک گردش دل انگیز در پایان هفته را می دهید، اما حافظه سگ فاقد این توانایی است که نوید یک پاداش را برای روزهای پیش رو به خاطر بسپارد، بنابراین زمانی که سگ، رفتار مورد درخواست شما را اجرا می کند باید بدون درنگ مورد تشویق قرار گیرد تا فرا گیرد که بروز چه رفتارهایی از او موجبات خشنودی شما را فراهم می سازد و دقیقا کلیکر وسیله ای است برای رسیدن به این هدف.
دکمه کلیکر به مانند دکمه دوربین عکاسی باید در زمان مناسب زده شود. فرض کنید در حال گرفتن عکسی از پریدن یک اسب از روی مانع هستید، اگر دکمه دوربین را زودتر یا کمی دیرتر از صحنه مورد نظر فشار دهید، عکسی خواهید داشت که یا فقط سر حیوان و یا دم آن را برای شما به یادگار می گذارد. پس طرز استفاده درست از کلیکر را بدین شکل یادآوری می کنیم :
یک-درخواست از سگ برای انجام یک فرمان
دو-اجرای فرمان توسط سگ
سه-فشردن دکمه کلیکر بعنوان تایید اجرای درست فرمان
چهار-پاداش (که می تواند شامل خوراکی، نوازش، در اختیار گذاشتن اسباب بازی محبوب سگ و یا انجام بازی مورد علاقه سگ باشد)
مدت زمان آموزش فرامین جدید بهتر است بین سه تا پنج دقیقه باشد تا فضای پرشور و شاداب آموزش، برای سگ خسته کننده و پر مشقت نشود. و صد البته که انجام تمرینات باید به صورت مداوم و روزانه توسط صاحبان پیگیری شوند.
فراموش نکنیم که کلیکر یک وسیله، برای آموزش دستورات جدید و یا فرامین قدیمی که حیوان در نحوه اجرای آن ها به هر دلیلی دچار سردر گمی شده، می باشد. بنابراین استفاده و همراه داشتن آن برای تمام ساعاتی را که با سگتان سپری می کنید ضروری نمی باشد.

قابل ذکر است که همه مطالب این سایت، به روز رسانی می شوند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که مطالب مطالعه شده را، دوباره بخوانید.
با سپاس از اعتماد شما به پارسپان

درباره ی ایمان دزفولیان

همچنین ببینید

چرا سگ ها بر روی همنوع می پرند و یا با پای انسان، بالش یا عروسکشان رفتار جنسی انجام می دهند ؟

سگ ها به دو دلیل بر روی یکدیگر، پای انسان یا حتی وسایل منزل می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Protected by استضافة اجنبية