خانه / سگ / آموزش-تربیت سگ / چگونه راه رفتن سگ در کنار صاحب

چگونه راه رفتن سگ در کنار صاحب

در مورد آموزش سگ، اولین و مهمترین قدم این است که به سگ خود، فارغ از اندازه، جنسیت و نژاد، یاد بدهیم که با قلاده و تسمه چگونه با ما همراه شود.

در مورد چگونه راه رفتن سگ در کنار صاحب، یکی از رفتارهای ناخوشایند (مخصوصا سگ های درشت اندام و قوی) که در پاره ای از اوقات،  خشم صاحبان را برانگیخته می کند، کشیدن تسمه به هر جهت، توسط سگ کنجکاو است. در شرایطی که می خواهد تمام گوشه کنار محل عبور را سرک بکشد و بو کند. یا احیانا با دیدن گربه ای قدم زنان، با یک حرکت غافلگیرانه به او  حمله ور شود. چطور این رفتار را اصلاح کنیم ؟

 

یک- اگر سگ خود را به تازگی به پیاده روی می برید، در ابتدا از مکان های آرام و در ساعات کم تردد، بهره ببرید. هر چه مکان پیاده روی آرام تر باشد، سگ هم تمرکز بیشتری برای همراهی بی دردسر، با شما خواهد داشت.

دو- همراه خود خوراکی تشویقی داشته باشید. هر دفعه که سگتان تسمه قلاده را کشید، او را متوقف کنید. به او یکی از فرامینی که تاکنون آموخته است، (مثلا “بنشین”) را بدهید. به محض اجرای  فرمان، رفتار او را با خوراکی  تشویقی مورد تایید قرار دهید.

سه- در آخر، هر زمان که سگ شما شروع به کشیدن تسمه کرد، با یک چرخش سریع مسیر حرکت را تغییر دهید. و بابت فرمان پذیری به او تشویقی بدهید.

 

هیچگاه و تحت هیچ شرایطی، سگی که از آمدن با شما، به هر دلیلی سرباز می زند را نکشید، این حرکت باعث ایجاد درد در حیوان می شود. یاد آوری می کنیم که در “آموزش مثبت” هیچگاه سگ از نظر ذهنی و جسمی تحت فشار و تنبیه  قرار نمی گیرد. بلکه با تشویق و تایید رفتارهای مورد نظر ما، رفتارهای قدیمی ترین و باوفا ترین  دوست انسان اصلاح می شود.

 

در شروع پیاده روی با سگ هایی که بسیار پر انرژی و کنجکاو هستند و کنترل آنها به سادگی برای شما میسر نیست، جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی به گردن و ستون فقرات سگ، بجای استفاده از قلاده گردنی، از قلاده کتفی یا بدنی (harness در انگلیسی و harnais در فرانسه)  استفاده کنید.

 

با سپاس از اعتماد شما به مرکز آموزش و نگهداری سگ & گربه پارسپان
ایمان دزفولیان
۰۹۱۲۵۱۴۵۹۶۵

درباره ی ایمان دزفولیان

همچنین ببینید

چرا سگ ها خمیازه می کشند ؟

در پاسخ به این پرسش که چرا سگ ها خمیازه می کشند، شاید خیلی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Protected by استضافة اجنبية