خانه / سگ / روانشناسی-رفتارشناسی سگ / چرا سگ ها خمیازه می کشند ؟

چرا سگ ها خمیازه می کشند ؟

در پاسخ به این پرسش که چرا سگ ها خمیازه می کشند، شاید خیلی از صاحبان، خستگی را دلیل اصلی “دهن دره” بدانند. اما در رفتارشناسی سگ ها، استرس بیش از خستگی، حیوان را وادار به دهن دره می کند. هنگامی که سگ خمیازه می کشد، دهان کاملا باز، چشم ها بسته و گوش ها اکثرا به سمت عقب کشیده می شوند .در دنیای ما انسان ها، زمانی که احساس می کنیم بحثی به درشتی و مناقشه تبدیل می شود، موضوع را بیدرنگ به سمت و سویی دیگر می کشانیم تا از تنش رو به جلو جلوگیری کنیم. سگ ها دقیقا از همین ترفند برای آرام کردن محیط پیرامون خودشان بهره می برند.
برخی سگ های باهوش، در طی جلسات آموزشی که به درازا کشیده می شوند، حوصله شان سر می رود. برای کاهش استرس، تمرکز زدایی و بازیافتن انرژی خمیازه می کشند و با پاهایشان، سر را می خارانند.

دلایل دیگری که برای خمیازه کشیدن سگ ها می توانیم در نظر بگیریم، به شرح ذیل است :
● زمانی که بی حوصله می شوند و کاری برای انجام دادن ندارند.
● هنگامیکه که انسان و یا همنوع خمیازه می کشند. شنیده ایم که خمیازه کشیدن “مسری” است، بدون این که دلیل آن را بدانیم.

در آخر، دو نکته آموزشی مرتبط با این موضوع را یادآوری می کنیم :
■ در طی جلسات آموزشی که به درازا کشیده می شوند،سگ دهن دره می کند. او با زبان بی زبانی، به شما می گوید که به استراحت نیاز دارد. بنابراین بدون درنگ آموزش را متوقف کنید.
■ در طی جلسات آموزشی، مبتنی بر فرمان پذیری یا agility یا هر نوع آموزش ضابطه مند، هنگامی که فرامین متناقض یا مبهم به سگ داده می شوند، حیوان دچار استرس و اضطراب می گردد و شروع به دهن دره می کند. برای آرام کردن فضا، لبهایتان را لیس بزنید و چند بار خمیازه بکشید.

با سپاس از زمانی که برای خواندن این مطلب صرف نمودید. قابل ذکر است که تمامی مطالب سایت پارسپان به روز رسانی می شوند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که هر از گاهی، مطالبی را که قبلا خوانده اید، دوباره مطالعه کنید. مطالب پارسپان به صورتی کاملا متفاوت از نظر محتوا و شکل، از طریق این سایت، صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام پارسپان در دسترس علاقه مندان می باشد.

درباره ی ایمان دزفولیان

همچنین ببینید

چرا سگ ها بر روی همنوع می پرند و یا با پای انسان، بالش یا عروسکشان رفتار جنسی انجام می دهند ؟

سگ ها به دو دلیل بر روی یکدیگر، پای انسان یا حتی وسایل منزل می …

۲ دیدگاه

  1. مطلب بسیار مفیدی بود، ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Protected by استضافة اجنبية