خانه / سگ / روانشناسی-رفتارشناسی سگ / چرا سگ ها بر روی همنوع می پرند و یا با پای انسان، بالش یا عروسکشان رفتار جنسی انجام می دهند ؟

چرا سگ ها بر روی همنوع می پرند و یا با پای انسان، بالش یا عروسکشان رفتار جنسی انجام می دهند ؟

سگ ها به دو دلیل بر روی یکدیگر، پای انسان یا حتی وسایل منزل می پرند و حرکات رفت و برگشت انجام می دهند.

دلیل نخست به نشان دادن وضعیت “بالا دستی” در هرم قدرت بر می گردد. این مورد ارتباطی به عقیم بودن یا جنسیت سگ ها ندارد. اما دلیل دوم، در سگ های نر عقیم نشده، جهت تخلیه انرژی انباشته شده جنسی کاربرد دارد.

در سگ های “عقیم شده”، این نوع رفتار هیچگاه در زمره رفتارهای جنسی طبقه بندی نمی شود و منشا آن به دلیل اول یعنی “حس قدرت طلبی” باز می گردد. واکنش سگی که در زیر قرار می گیرد، بستگی به جایگاهی دارد که او برای خودش در بازی “تاج و تخت” تعریف کرده است. به عبارتی یا تمکین می کند و دهان بسته نگه می دارد یا بر عکس با غریدن و دندان نشان دادن، به همنوعش بابت ادامه این رفتار هشدار می دهد.

اما در صورت مشاهده این رفتار با وسایلی چون بالش، پتو، عروسک و حتی در مواردی پای انسان، دلیل نخست جای خود را به رفتارهای جنسی می دهد. فراموش نکنیم که سگ های نر عقیم نشده، انباشته از هورمون تستسترون هستند. زمانی که سگ ماده حضور ندارد و راهی برای ارضای طبیعی غریزه جنسی وجود نداشته باشد، سگ نر به دنبال جایگزینی به انتخاب خودش می گردد و گاهی یک مورد منتخب، بیش از موارد دیگر برای صاحبان دردسر آفرین است.

دامپزشک و رفتارشناس فرانسوی Thierry Bedossa تحریک جنسی در سگ ها را نشانه سلامتی آن ها می داند. اما زمانی که پریدن بر روی همنوع یا در آغوش گرفتن پای انسان دردسر ساز شوند، چگونه واکنش نشان دهیم ؟

 

شاید نخستین راه حلی که به ذهن خطور کند “عقیم سازی” باشد. اما آیا بهترین راه حل موجود نیز محسوب می شود ؟

 

دامپزشک و رفتارشناس بی همتای بلژیکی Joël Dehasse که تحقیقات گسترده ای را در مورد عقیم سازی سگ ها، انجام داده است از پیامد های منفی و بعضا جبران ناپذیری که عقیم سازی بر جا می گذارد، من جمله چاقی مفرط، افزایش مشکلات استخوان-مفاصلی، بروز انواع دیگر سرطان ها و تشدید ناهنجاری های رفتاری، پرده بر می دارد.

 

یادآوری می کنیم که در کشورهای پیشرفته، تشویق و یا تذکر به انجام عقیم سازی در حیطه تخصصی مربیان یا رفتارشناسان قرار نمی گیرد و فقط دامپزشکان اجازه دارند که با توجه به خطراتی چون سرطان ها، تومورها، بزرگی پروستات یا هر بیماری دیگری که جان حیوان را تهدید کند، هشدارهای لازم را به صاحبان بدهند.

در واقع، با پیشرفت چشمگیر علم روانشناسی-روانکاوی حیوانات خانگی، رفع اختلالات رفتاری سگ ها دیگر از طریق عقیم سازی دنبال نمی شود. به طور مثال سگی که از نشانه گذاری در معابر و هر کنج و گوشه خانه دست بر نمی دارد یا سگی که نسبت به همنوع همجنس، واکنش های پرخاشگرانه از خود بروز می دهد نه با عقیم سازی، بلکه با آموزش های مناسب از این نوع رفتارهای ناخوشایند مبری می شود.

در پاسخ به پرسش اصلی، اگر سگ شما به هر دلیلی از دو دلیل ذکر شده (برتری طلبی یا رفتار جنسی) بر روی همنوع یا پای انسان بجهد، باید مانع شوید.

خالق بیست کتاب خواندنی در حوزه سگ و گربه، Arden Moore برای این که سگ از پریدن بر روی همنوع یا در آغوش کشیدن پای انسان دست بر دارد، پیشنهاد اختصاص یک بالش یا عروسک برای کاهش میل جنسی در حیوان را می دهد.

او در کتاب “What Dogs Want” متذکر می شود که سگ اجازه انجام رفتار جنسی با وسیله ای که صاحب در اختیار او قرار می دهد را فقط در لانه اش دارد، نه در مکانی دیگر چون اتاق نشیمن.

اگر سگ شما، بر عکس مورد آزار سگی دیگر جهت ارتباط جنسی قرار می گیرد، باید به او یاد بدهید که مانع از انجام این کار توسط “سگ فاعل” شود.

برای این منظور به سگتان آموزش بدهید که بمجردی، سگ دیگری قصد نزدیکی با او را داشت در حالت نشسته قرار بگیرد.

پریدن بر روی همنوعان یا هم آغوشی با پای انسان در نژادهایی چون

German Shorthaired Pointer, Bull Terrier, Coonhound, Labrador,Norwich Terrier, Schnauzer,Yorkshire

بیشتر مشاهده و ثبت می شوند.

 

با سپاس از اعتماد شما به مرکز آموزش و نگهداری سگ & گربه پارسپان
ایمان دزفولیان
۰۹۱۲۵۱۴۵۹۶۵

همچنین ببینید

چرا سگ ها خمیازه می کشند ؟

در پاسخ به این پرسش که چرا سگ ها خمیازه می کشند، شاید خیلی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Protected by استضافة اجنبية