خانه / سگ / آموزش-تربیت سگ / از جمع هراسی در سگ ها، چه می دانیم ؟

از جمع هراسی در سگ ها، چه می دانیم ؟

“هراس اجتماعی” یا “جمع هراسی” در سگ ها چگونه معنی می شود ؟

“هراس اجتماعی” یا “جمع هراسی ” (phobie sociale در زبان فرانسه) مربوط به ترس و هراسی است که سگ در مواجه شدن با یک موجود زنده و به طور مشخص تر با یک انسان و یا یک سگ دیگر احساس می کند و باعث بروز واکنش هایی مانند دوری و فاصله گیری، فرار و حتی در مواردی بروز خشونت می شود.
یادآوری می کنیم که واژه انگلیسی phobia و معادل آن la phobie در زبان فرانسه، به نوعی ترس و هراس غیر منطقی و غیر قابل کنترل نسبت به کسی یا چیزی گفته می شود، که هیچ گونه مشکل و خطری برای شخص مبتلا به phobia ایجاد نمی کنند ولی باز با این وجود، به چشم یک تهدید یا خطر به آن ها نگاه می شود.

■ در سگ، علل ابتلا به “هراس اجتماعی” تقریبا مشابه دلایلی است که هراس های دیگر را ایجاد می کنند :

– فرایند اجتماعی شدن سگ با انسان به شیوه نادرست :
در این حالت، توله سگ در طی سه ماه اول زندگیش به درستی با انسان آشنا نمی شود و یا ممکن است که سگ مادر نیز مراحل سازگاری با انسان را به صورت درست سپری نکرده باشد. اگر توله سگ مورد بحث در طی این دوران، آشنایی مختصری با زن پیدا کرده باشد، در ماه های بعدی ترس کمتری از زن نسبت به مرد پیدا خواهد کرد.

– شوک عاطفی در رابطه انسان-سگ :
در ابتدا سگ با موفقیت با انسان آشنا می شود ولی بعد قربانی سوء رفتار می شود. در این شرایط، سگ یا فقط از شخصی که با او بدرفتاری کرده است می ترسد (هراس ساده / phobie simple) یا اگر مثلا شخص مذکور بلند قد و دارای ریش و سبیل باشد، سگ از این به بعد از تمام مردهایی با این مشخصات فیزیکی خواهد ترسید (هراس پیچیده / phobie complexe). در مورد “هراس پیچیده” باید اشاره کنیم که اگر یک کودک با سگ بدرفتاری کند، سگ از تمام کودکان همسن او خواهد ترسید.
“هراس اجتماعی” می تواند به نوبه خود منشا شروع اضطراب در سگ باشد. یک سگ مضطرب همیشه نگران است. یک حرکت سریع در دنیای او، یک تهدید و یا یک خطر محسوب می شود.

مرکز آموزش و نگهداری سگ و گربه پارسپان افتخار دارد، اعلام کند که با بهره گیری از بهترین روش های آموزشی دنیا، موفق به رفع این اختلال رفتاری به صورت تضمینی می باشد.
با سپاس از اعتماد شما به پارسپان

درباره ی ایمان دزفولیان

همچنین ببینید

چرا سگ ها بر روی همنوع می پرند و یا با پای انسان، بالش یا عروسکشان رفتار جنسی انجام می دهند ؟

سگ ها به دو دلیل بر روی یکدیگر، پای انسان یا حتی وسایل منزل می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Protected by استضافة اجنبية